Log ind Opret Bruger

FIRMA:CS #18 OPDELING

02-04-2024 - Jesper - 1701 Visninger

Høring om divisionsopdeling

UDKAST TIL FORDELINGEN   
Husk at dette er udkast, som holdene kan kommenter på.   

ENIG/UENIG  
Er I enige eller uenige i fordelingen, eller i forhold til hvor jeres hold er placeret, så drop en begrundet kommentar her nedenunder i nyheden. 

HUSK at skrive hvilket hold I kommenter for !

 

DEADLINE for kommentarer/ønsker til fordeling er 3. apr. KL. 22.00   
Vi kan ikke garanter at vi kan efterkomme alle ønsker, men vi prøver. Hvis det er muligt, så flytter vi jer rundt.

 

Vi beder alle hold uanset om i er for eller i mod jeres placering, om at lave en ticket på vores Discord og begrunde det. Jo flere som kommer med feedback jo bedre kampe kan alle få.

 

Firma:CS - https://discord.gg/tc4qgF7

LIDT AT HUSKE     

For sæson 18 har vi lidt over halvdelen af holdene, som deltog i sæson 17 med igen. EN stor del af division 1 deltager igen, og det samme gælder i div 5,6 og 7. De fleste divisions vindere er også gengangere. 

Vær opmærksom på at mange af de nyere hold ligger med lidt lavere niveau, og har derfor skubbet flere fra hold fra sidste sæson lidt op.
 

For sæson 18 har vi gået over til CS2 premiere rating og hvis du tager et hurtigt kig henover niveauer, kan du se der ikke helt er en sammenhæng mellem niveauerne endnu.

Det har betydet at der har været rimelig svært at placere de lavere hold, da der indbyrdes på holdet er stor niveau forskel samt nogle har faceit og andre har ikke.

 

Vi har så vidt vi kunne over hele linjen forsøgt at tage højde for placering i sidste sæson og placere ud fra det samt at have taget udgangspunkt i FaceIT Elo, som det har været muligt.

 

TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
SAS21206,502331,2
Rezponz12416,002490,8
VENZO_14510,002031,8
Danske Bank14598,002104,2
Jysk IT14630,001749,6
Redmark Esport17072,801598,4

GRUNDSPIL

5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2 
4 hold går videre til slutspil 

SLUTSPIL  
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4  
Semifinale 2 - 22. maj - 2 vs 3  
Finale 25. maj.  
BO3

Division 1
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
HMF Group A/S16253,291812
CURAit13842,671668
Norlys Energy Trading A/S10141,251649
CTRL+ALT+DELoitte15666,171679,6
JCDsport10121,001652,4
ECIT Solutions A/S16762,601401,6

GRUNDSPIL

5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2 
4 hold går videre til slutspil 

SLUTSPIL  
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4  
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3  
Finale 22. maj.  
BO3

Division 2
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Din Lønpartner10054,861538,8
EaZyGkillz7297,901249,4
YouSee Sønderborg15815,401438,4
Formalize8523,201436,2
Team Rebild12468,33854,8
Quickorder14444,861547,4

GRUNDSPIL

5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2 
4 hold går videre til slutspil 

SLUTSPIL  
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4  
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3  
Finale 22. maj.  
BO3

Division 3
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Skatteankestyrelsen11573,401251
Flip The Burger11800,001055,8
DC Shooters15113,171168,2
Modaxo Europe A/S17344,331276
Columbus Esport3804,201075,8
Nexus Ambition8170,381160,6
 

Division 5

TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
Merkle Aarhus7265,221154
Uniqkey12842,431198,2
O8l1v1811648,801480,2
Bang & Olufsen9717,40740
ADDvision11440,00607,8
Team G00se10555,001212,8

GRUNDSPIL

5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2 
4 hold går videre til slutspil 

SLUTSPIL  
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4  
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3  
Finale 22. maj.  
BO3

Division 4
TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
DS´ Stormtropper9222,75967,6
GLFR Legion8395,50758,8
CapaSystems A/S2857,14596
Stibo5293,29919,6
Nordisk Film Biografer4973,80694,4
 

 Division 7

 

TEAMCS2 Rating avgFaceIt Elo avg
JYSK Price Tag Predators10484,33936,4
REMA 1000 Skærbæk9033,57859,4
Jysk IT Bænkevarmere6666,67558,2
Epista Auto Aim3915,88859,4
UBsend5142,67558,2

GRUNDSPIL

5 ugers grundspil, alle møder alle 1 gange
Første kamp : 10 april
BO2 
4 hold går videre til slutspil 

SLUTSPIL  
Semifinale 1 - 15. maj - 1 vs 4  
Semifinale 2 - 15. maj - 2 vs 3  
Finale 22. maj.  
BO3

Division 6

 

DEADLINE for kommentarer/ønsker til fordeling er 3. jan. kl. 22.00     
Er I enige eller uenige i fordelingen, eller i forhold til hvor jeres hold er placeret, så drop en kommenter her nedenunder i nyheden.     
HUSK at skrive hvilket hold I snakker om 

 

UDJÆVNING AF SKILLS         
Typisk i elite turneringer, bliver der ikke skelet til holdenes indbyrdes skills, andet end når der skal seedes. Det handler om at finde det bedste hold.

 

I de turneringer vi har her på esport.dk, er der andre værdier, og for os er det vigtigt at fordele holdene i de enkelte turneringer, så det er bare nogenlunde jævnbyrdige hold der mødes.         
Derfor er der i hver turnering oprettet et antal DIVISIONER, hvori holdene bliver fordelt rundt.


SVÆRESTE OPGAVE         
Men det er ingen hemmelighed at lige netop dette er en af de allersværeste ting at håndter.          
Holdene skifter spiller så ofte med så store udsving i deres skills, at et hold som ligger nede i bunden i en sæson, pludselig kan køre alle andre over i næste sæson ….. eller omvendt. Det sker faktisk ind imellem !         

Og samme problem har vi når vi skal placer et nyt hold ind i en sæson.         
 
     
PRÆMIER   

DIVISION 1

    

 VINDER - 1. PLADS

 

  • Guld pokal
  • 1500 DKK

2. PLADS

 

  • Sølv pokal
  • 1250 DKK
DIVISION 2

VINDER - 1. PLADS

 

  • 750 DKK
  • Pokal
DIVISION 3

VINDER - 1. PLADS

 

  • 750 DKK
  • Pokal
DIVISION 4

VINDER - 1. PLADS

 

  • 750 DKK
  • Pokal
DIVISION 5

VINDER - 1. PLADS

 

  • 750 DKK
  • Pokal
DIVISION 6

VINDER - 1. PLADS

 

  • 750 DKK
  • Pokal
DIVISION 7

VINDER - 1. PLADS

 

  • 750 DKK
  • Pokal

 

HALL OF FAME - TIDLIGERE FIRMA:CS VINDERE

Sæson 17 : SAS - marts 2024 (vs Kimbrer Computer)

Sæson 16 : BESTSELLER - nov 2023 (vs Danske Commodoties)

Sæson 15 : Danske Commodities - juni 2023 - vs Danske Bank
Sæson 14 : team.blue - marts 2023 - vs SAS  
Sæson 13 : Danske Commodities - nov 2022 - vs SAS

Sæson 12 : Rekom esport - juli 2022 - vs. Elgiganten Silkebronx

Sæson 11 : Responz #1 - april 2022 - vs. Responz             
Sæson 10 : Jysk Telemarketing #1 - nov 2021 - vs 5R Marketing  
Sæson 9 : Bilkompagniet - april 2021 - vs BardiskenCS  
Sæson 8 : Forsvaret - dec. 2020 (vs BardiskenCS)              
Sæson 7 : Forsvaret - april 2020 (vs IT Minds)              
Sæson 6 : HYDR eSport - dec. 2019 (vs Forsvaret)              
Sæson 5 : Jysk Telemarketing - april. 2019 (Forsvaret vs Jysk Telemarting)              
Sæson 4 : Webstarters A/S - dec. 2018 (Webstarters vs IT Minds)              
Sæson 3 : DR License - mar. 2018 (DR License vs Dust2)              
Sæson 2 : Esport Service - nov.  2017 (Bilka, Føtex, IT minds og Esport Service)              
Sæson 1 : Esport Service

Kommenter

#469 Rasmus
Norlys Energy Trading’s spillere har ikke spillet FACEIT i flere år. Den rating vi har derinde, stemmer ikke overens med det niveaus vi er på i øjeblikket. Vi kunne derfor godt tænke os at pladserne os selv i Division 3 istedet for Division 2.
Indsendt for 2 måneder siden
#473 Jesper
Tak for feedback
Indsendt for 2 måneder siden
#470 nikolai
EazyGKillz hører nok bedre til i div 4, det passede meget godt sidste sæson med nogle tætte kampe!
Indsendt for 2 måneder siden
#474 Jesper
Tak for feedback!
Gerne uddyb hvad der gør at du mener det vil være bedre i division 4
Indsendt for 2 måneder siden
#477 nikolai
At niveau mæssigt passer EaZyGKillz bedre ind i 4 div. Sidste sæson rykkede vi fra 6 div til 4 div mid sæson, og fik en masse tætte kampe i 4 div. Så jeg tror vi er mere konkurrence dygtige i 4 div, da 3 div nok bliver for svært :)
Indsendt for 2 måneder siden
#471 Rasmus
Quickorder, hører i hvert fald slet ikke til i div 3. Den gruppe vi endte i sidst var nogle mega tætte kampe. Denne gang er vi placeret markant højere :// Vi får høvl hvis vi bliver liggende i div 3.
Indsendt for 2 måneder siden
#475 Jesper
Tak for feedback! Marcel har skrevet på Discord
Indsendt for 2 måneder siden
#472 Martin
Bang & Olufsen tror jeg godt kunne rykkes op i Div 4 istedet for 5

Vi er alle tidligere CSGO spillere og har ikke rigtig spillet CS2 ranked men er nogen garvede spillere hvor 3 af os er Faceit level 9
Og de 2 andre er tidligere begge været DMG i GO
Indsendt for 2 måneder siden
- Redigeret for 2 måneder siden
#476 Jesper
Tak for feedback!
Indsendt for 2 måneder siden
#478 Dan
DS Stormtropper ok med placeringen
Indsendt for 2 måneder siden
#479 Victor
Team G00se ranks passer heller ikke så godt. Det er også længe siden vi har spillet FaceIt hvis det er de stats i går efter.

Sidste sæson fik vi totalt meget høvl, så vi kunne også godt tænke at komme enten i division 7 eller 6.
Vi var i division 6 sidste sæson hvor vi kun vandt 1/5 og vi er blevet placeret i division 5 i denne sæson.
Indsendt for 2 måneder siden
#480 Martin
Modaxo Europe A/S er tilfredse med placeringen. Hvornår kommer kamptidspunkter for de enkelte kampe? :-)
Indsendt for 2 måneder siden
- Redigeret for 2 måneder siden
#481 Joakim
Hey -
ECIT Solutions A/S var sidste sæson i division 5 hvor vi havde 3 wins og 2 draws. Alle tætte kampe.
Det virker som noget af et hop hvis vi skal spille divison 2 nu :-)
Indsendt for 2 måneder siden
#482 Dan
Undskyld, men hvor dan kan det passe at O8l1v18 ender i den gruppe der hedder division 7, deres gennemsnit er på næsten 12000 og vi mødte dem i sidste sæson og dem kan vi ikke spille op mod, de stiller jo sjovt nok med de bedste spiller? Vi vil gerne nedlægge veto mod at et så godt hold kommer i en gruppe som eller gik fra ca 3000 til 9300 ???? vh DS Stormtropper
Indsendt for 2 måneder siden
Andre artikler

Firma:CS #18

05-04-2024 • 0 kommentarer

FIRMA:CS #16 OPDELING

27-08-2023 • 1 kommentarer

FIRMA:CS #16 OPDELING

24-08-2023 • 16 kommentarer

FIRMA:CS #16 ÅBEN

24-07-2023 • 3 kommentarer

Finale: Firma:CS- COUNTER STRIKE

22-06-2023 • 0 kommentarer

DKs BEDST FIRMA TEAM

19-06-2023 • 0 kommentarer

FIRMA:CS VINDER

06-11-2022 • 0 kommentarer

Firma:CS

17-10-2022 • 0 kommentarer

Ugen der gik i Firma CS!

26-09-2022 • 1 kommentarer

Firma:CS sæson 13

08-08-2022 • 0 kommentarer

Firma:CS #14

24-01-2023 • 0 kommentarer

FIRMA:CS #14 OPDELING

29-12-2022 • 44 kommentarer

FIRMA:CS TILMELDING ÅBEN

15-11-2022 • 5 kommentarer

FIRMA:CS SÆSON 12 - TILMELDINGEN ER LUKKET

10-05-2022 • 0 kommentarer

Firma:CS divisionsopdeling sæson 12

12-05-2022 • 5 kommentarer

Firma:CS tilmelding

17-04-2022 • 0 kommentarer

Responz hiver sejren hjem i Firma:CS Sæson 11

12-04-2022 • 0 kommentarer

FIRMA:CS #17 OPDELING

10-01-2024 • 4 kommentarer

FIRMA:CS VINDER

17-03-2024 • 0 kommentarer

Tilmelding til Firma:CS Sæson #18

04-03-2024 • 0 kommentarer

FIRMA:CS #17 OPDELING

14-01-2024 • 1 kommentarer

FirmaCS Slutspil

12-11-2023 • 0 kommentarer

Firma:CS #17 - tilmelding åben

08-12-2023 • 0 kommentarer

DKS BEDSTE FIRMA CS HOLD

30-11-2023 • 0 kommentarer

FIRMA:CS - SÆSON UPDATE

14-05-2023 • 0 kommentarer

FIRMA:CS #15 OPDELING

13-04-2023 • 32 kommentarer

FIRMA:CS #15

27-03-2023 • 2 kommentarer

Firma:CS SLUTRESULTAT

13-03-2023 • 2 kommentarer

SLUTSPIL ELLER EJ

22-02-2023 • 31 kommentarer
Copyright 2024 © Esport.dk