Log ind Opret Bruger

CS:GO LIGAEN #25 OPDELING

24-08-2023 - Zahid - 858 Visninger

Høring om divisionsopdeling

METAL CS:GO ER BLEVET TIL CS:GO LIGAEN
 

UDKAST TIL FORDELINGEN  
Husk at dette er udkast, som I kan kommenter på.  

ENIG/UENIG 
Er I enige eller uenige i fordelingen, eller i forhold til hvor jeres hold er placeret, så drop en begrundet kommentar her nedenunder i nyheden. 

HUSK at skrive hvilket hold I kommenter for !

 

DEADLINE for kommentarer/ønsker til fordeling er søndag 27. aug. KL. 19.00  
Vi kan ikke garanter at vi kan efterkomme alle ønsker, men vi prøver. Hvis det er muligt, så flytter vi jer rundt.  

LIDT AT HUSKE  
Som eksempel   
Et hold som har ønsket SKILL GRUPPE C ligger i Division 1    
Et andet hold som også har ønsket GRUPPE C ligger i Division 2    
- Det vil typisk være deres snit FaceIT Elo og spillernes MM Rank, der afgøre hvilken division.    
   
Når kampene skal igang, så bliver SKILL GRUPPER omdøbt til DIVISIONER i kampsystemet, så det er nemmere for os at arbejde videre med hele kampprogrammet. 

 

TEAMØNSKET SKILL GRUPPE
AMO eSportsA
HyggeHoldetA
GO VERTIGOA
Business Tour CrewA
Vejgaard VikingsC
BÅÅÅÅÅMPEEKB
GRUNDSPIL 
10 ugers grundspil (uge 35-45)  
Alle møder hinanden 2 gang  
BO2
4 bedste hold går videre til slutspil

SLUTSPIL 
Semifinale 1 - 16. nov. - 1 vs 4 
Semifinale 2 - 23. nov. - 2 vs 3 
Finale 25. nov. 
BO3
SKILL GRUPPE A+B (+1900) / DIVISION 1

 

 

TEAMØNSKET SKILL GRUPPE
Holbæk EsportsC
HDE.LottoB
Hos Din TatovørC
REVALISTB
GedvedGoatsC
Mulletulle GamingD
GRUNDSPIL 
10 ugers grundspil (uge 35-45)  
Alle møder hinanden 2 gang  
BO2
4 bedste hold går videre til slutspil

SLUTSPIL 
Semifinale 1 - 16. nov. - 1 vs 4 
Semifinale 2 - 16. nov. - 2 vs 3 
Finale 23. nov. 
BO3
SKILL GRUPPE C (+1500) / DIVISION 2


 

TEAMØNSKET SKILL GRUPPE
Dokumentet 
HDE.NotWildD
Man I Love FridaysD
Samuraier i NattøjD
FGU BornholmD
Shadex EsportD
GRUNDSPIL 
10 ugers grundspil (uge 35-45)  
Alle møder hinanden 2 gang 
BO2
4 bedste hold går videre til slutspil

SLUTSPIL 
Semifinale 1 - 16. nov. - 1 vs 4 
Semifinale 2 - 16. nov. - 2 vs 3 
Finale 23. nov. 
BO3
SKILL GRUPPE D (+1350) / DIVISION 3

 

 

TEAMØNSKET SKILL GRUPPE
Team VerdiEsportD
Karlslunde Esport AcademyE
De Tunge Drenge Hold 1E
KK SilversE
HDE.SlusenF
the defiled dogsE
GRUNDSPIL 
10 ugers grundspil (uge 35-45)  
Alle møder hinanden 2 gang  
BO2
4 bedste hold går videre til slutspil

SLUTSPIL 
Semifinale 1 - 16. nov. - 1 vs 4 
Semifinale 2 - 16. nov. - 2 vs 3 
Finale 23. nov. 
BO3
SKILL GRUPPE E (+1000) / DIVISION 4


UDJÆVNING AF SKILLS      
Typisk i elite turneringer, bliver der ikke skelet til holdenes indbyrdes skills, andet end når der skal seedes. Det handler om at finde det bedste hold.

 

I de turneringer vi har her på esport.dk, er der andre værdier, og for os er det vigtigt at fordele holdene i de enkelte turneringer, så det er bare nogenlunde jævnbyrdige hold der mødes.      
Derfor er der i hver turnering oprettet et antal DIVISIONER, hvori holdene bliver fordelt rundt.

 

SVÆRESTE OPGAVE      
Men det er ingen hemmelighed at lige netop dette er en af de allersværeste ting at håndter.       
Holdene skifter spiller så ofte med så store udsving i deres skills, at et hold som ligger nede i bunden i en sæson, pludselig kan køre alle andre over i næste sæson ….. eller omvendt. Det sker faktisk ind imellem !      

Og samme problem har vi når vi skal placer et nyt hold ind i en sæson.      

DERFOR HAR VI SKILL GRUPPER      
Alle holdene har ved tilmelding angivet deres forventning til hvilken Skill Gruppe de hører til.  
Det info, spillernes FaceIT Elo og MM Rank bruger admins til at lave en fordeling ud i divisionerne.


Vi kan ikke love at vi kan efterleve alle ønsker, fordi antal af divisioner og hold heri også har en betydning for fordelingen.  

 

TIDLIGERE VINDERE     

Sæson 24 : sandal fræsere (vs Pubben) 
Sæson 23: Xhosa IF (vs Yeppa E-sport) 
Sæson 22 : Mou Gaming (vs Smursf From Silver)

Sæson 21 : Fast-Forward

Sæson 20 : Ampler.Io

Sæson 19 : Frag Out Esport 

Sæson 18 : Oblivita eSport 

Sæson 17 : YNITY 

Sæson 16 : Multihunters 

Sæson 15 : Accusata ElePanten

Sæson 14 : Rydhave        
Sæson 13 : Falcons Esport Academy

Sæson 12 : Ølgod Efterskole 

 

PRÆMIER      
- Kr. 10.000       
Hvordan det fordeles over divisioner og hold annonceres lidt senere.


SPØRGSMÅL / KOMMENTARER  
Så smid et indlæg i kommentarer herunder, og vi vil hjælpe så hurtigt som muligt   

Kommenter

#401 Mark
GedvedGoats er tilfredse med inddelingen, men det ligner dog at et hold er klart bedre end os andre i skillgruppe C, ud fra ELO’en 😊
Indsendt for 9 måneder siden
Copyright 2024 © Esport.dk