EDU Sæson #4 CS:GO Finale Optakt

Det er nu godt og vel 2 måneder siden startskudet for den fjerde sæson af EDU Cup CS:GO her hos eSport.dk blev affyret. Efter 63 kampe fyldt med både tætte opgør og overlegne sejre står vi nu tilbage med 2 hold som skal kæmpe om retten til at kunne kalde sig det bedste skole-hold i CS:GO. De 2 hold som har tilkæmpet sig retten til at kunne deltage i finalen er: Rydhave.Hqstere fra Rydhave Slots Efterskole og eACD.Hype fra Højer Design Efterskole. Begge skoler er kendt for deres engagement i esport og det må siges at mange nok havde spået at finalen ville komme til at stå i mellem hold fra netop disse 2 skoler. Rydhave.Hqstere's vej til finalen: 16-13 VS Stidsholt VANVITTIGT 16-14 VS NFEZonked 16-7 VS GSC Sharks #2 16-8 VS FLE_Snestorm 2-1 VS Hårslevs Hårde Hunde 3xH eACD.Hype's vej til finalen: 16-7 VS Rønnebær Alliance 16-0 VS Blue-Ghost 16-13 VS Skamling Esport #1 16-6 VS Slackerne fra HHX Viby 2-0 VS Teknisk Gymnasium Hillerød Vi havde mulighed for en kort snak med Torbjørn 'mithR' Nyborg. Leder af Esportacademy Højer.: Begge hold har haft en stabil sæson og ser stærke ud på vej ind i finalen. Har I gjort jer nogen specielle tanker om hvordan I skal komme frem til en sejr mod Rydhave Hqstere? "Det er ganske simpelt. Vi spiller vores eget spil, kører vores ting som aftalt, holder roen og støtter hinanden i medgang og modgang. Drengene har trænet hårdt, og har haft en fin balance og disciplin i forhold til deres dagligdag og holdtræning, og man kan tydeligt fornemme på dem, hvor meget de glæder sig til kampen. Vi tror på det bliver en god kamp, og vi tror på sejr!"   Jonas Vinther Andersen - Efterskolelærer på Rydhave Slots Efterskole havde følgene at sige om finalen: "Det er fantastisk at være i en finale igen, og så endda med et helt andet hold. Vores spillere der spiller på AGF holdet som vandt i første sæson deltager i nogle andre turneringer nu, og så er det bare ekstremt flot af vores elever at der bare er et andet hold der går hele vejen til finalen. Det synes jeg viser at det vi gør her er rigtigt. Det er også nogle engagerede og ambitiøse gutter jeg arbejder med i hverdagen, så jeg ville da lyve hvis jeg ikke sagde at vi også havde håbet på at komme så langt som vi nu er. Selvfølgeligt håber vi på at trække os ud med en sejr i finalen også, men det er en finale mod et stærkt mandskab. Så lad os håbe på en god kamp der går i 3 maps så vores elever også får allermest ud af finalen!"   Der er altså lagt op til en kamp der ikke kan blive andet end spændende, og hvad resultat bliver er ikke til at forudsige!. Kampen vil blive streamet Onsdag d.21 marts kl. 19:00 her:
 

Kommentarer
Denne artikel kan ikke kommenteres.
Login
 Glemt password?
Registrer