Esport hos Brøndby

Den kommende søndag (10. nov.) får Brøndby besøg af Esbjerg fB
Sidste gang de 2 hold mødtes vandt Esbjerg 3-1, og forrige gang vandt Brøndby 1-0, så det bliver spændende at se hvad det ender med på grønsværen.

BRØNDBY ESPORT
Men hvad der er mere interessant er at, Brøndby Esport slår dørene op for en esports oplevelse for alle.
Det sker i Familie Loungen, som åbner allerede kl. 13.00 

Her vil der være en masse Fifa aktiviteter med turnering og konkurrencer for alle. 

 

 

Rookie League FIFA Klubmesterskab
Brøndby-klubmesterskabet i eSuperliga FIFA Rookie League løber af stablen i Familie Lounge.
De otte spillere, der har kvalificeret sig, deltager i klubmesterskabet, der spilles inden kampen mod Esbjerg fB. Vinderen af turneringen findes en halv time før Superliga-kickoff, og vedkommende har kvalificeret sig til Rookie League mesterskabet i Forum Horsens 7. december. Her kæmper 15 klubmestre om at blive årets bedste FIFA-Rookie og vise sig frem for eSuperliga klubberne.

King of the Hill-turnering for alle
Samtidig med Rookie League-klubmesterskabet vil der også være en konkurrence for alle tilskuere. King of the Hill-turneringen giver alle tilskuere muligheden for at konkurrere i FIFA. Her spilles der Volta, der er en hurtig og sjov måde at spille på. Du deltager ved at tage en plads i køen og udfordrer vinderen.

MM Vision stand – gratis musemåtter
Kom og mød MM Vision, og få en snak om alt fra eSport til valg af den rigtige gaming computer. Der vil være computere udstillet og en gratis Vision Gaming musemåtte til de 100 første, der kigger forbi.

Autografer med Kamil Wilczek
Fra kl. 14:20-14:50 besøger Brøndbys anfører og topscorer, Kamil Wilczek, Familie Loungen til autografer og billeder.

Besøg af Nanok
Klubbens maskot, Nanok, kigger forbi Familie Loungen kl. 15:00-15:15 til kram og highfives.
 
Quiz i første halvleg i familie-afsnittet
Deltag i kamp-quizzen på familie-afsnittet på Loxam nedre B6 under første halvleg og vind en hummel rygsæk med lækkerier fra blandt andet Brøndby Shoppen, Carlsberg Sport og Brøndby eSport partneren, HyperX. Præmien udleveres til vinderen i pausen.


PROGRAM

Kl. 13:00
Dørene åbner og FIFA klubmesterskaberne i Rookie League er iigang
Du kan læse mere om Rookie League her

Kl. 14:20-14:50
Kamil Wilczek kommer forbi og skriver autografer
Efter signing, smutter han videre til kampen på stadion, som starter kl. 16.00

Kl. 15:00-15:15
Klubbens maskot, Nanok, stikker forbi og siger hej

Kl. 15:30
Vinderen af Brøndby-klubmesterskaberne i FIFA Rookie League findes. 

Kl. 16:00-16:45
Quiz i løbet af første halvleg i familie afsnittet

Kl. 18:00-18:30
Kampen fløjtes af, men der er stadig åbent i Familie Loungen

Læs mere her
https://brondby.com/nyhed/2019/11/06/faninfo-stort-program-i-familie-loungen


Login
 Glemt password?
Registrer